Blog

3 ZASADY SKUTECZNEGO UCZENIA dzieci z ASD czyli jak uczyć, aby NAUCZYĆ?

Co to znaczy skuteczna edukacja? To taka, która pozwala na zapamiętanie nowych informacji i przypominanie ich w odpowiednim momencie. To uczenie w celu NAUCZENIA! Oczywiste, ale nie takie proste w zastosowaniu. Co zrobić, aby to osiągnąć?

KIERUJ UWAGĄ UCZNIÓW

Warunkiem zapamiętywania jest zwrócenie uwagi. Mówi się, że nie ma złej pamięci tylko jest brak uwagi. Jak ją ukierunkować i pomóc dziecku skutecznie uczyć się?

  • Kiedy prowadzisz zajęcia wybierz tylko kilka najważniejszych pojęć, które chcesz przekazać uczniom. Nie zasypuj tysiącem informacji, skup się na 3-4. Pamiętaj, najlepiej jeżeli będą to umiejętności funkcjonalne czyli takie, z których dziecko będzie korzystać w życiu. I tak np. ucząc nazw zabawek może pokaż hulajnogę, bo dziecko ma ją w domu niż latawiec, bo nigdy go nie widziało i na razie nie ma planów na zabawę tym przedmiotem.
  • Kiedy chcesz nauczyć nowej rzeczy – zastanów się, jak najlepiej ją zaprezentować. Jeżeli mówisz o czymś nowym to wesprzyj to ilustracją. Ale kiedy uczysz np. czasowników to lepiej ucz przez działanie, a nie z wykorzystaniem obrazków. Podobnie rzecz ma się z przyimkami – uczenie ich sprawdza się najlepiej w środowisku naturalnym, a nie w oparciu o karty pracy. Pamiętaj – obraz jest silniejszy niż słowo, ale bezpośrednie doświadczenie przebija każdą najdoskonalszą prezentację wizualną.
  • Wykorzystuj zainteresowania dzieci – uczą się wtedy najszybciej i najefektywniej. Jeżeli dziecko obsesyjnie wręcz interesuje się pociągami, możesz liczyć koła w pociągu, czytać o pociągach, kolorować, wycinać i układać puzzle z pociągami. Możesz też ćwiczyć przyimki i przymiotniki, a nawet wykorzystać zabawkę do systemu motywacyjnego. Pamiętaj, że sami zwracamy najszybciej uwagę na to jest dla nas ważne i co nas interesuje.

POWTARZAJ, BO TRENING CZYNI MISTRZA

Podstawą zapamiętywania jest stałe przypominanie sobie tego, czego nauczyliśmy się; to jest takie wydłużanie uwagi – skupiamy uwagę na tym, co chcemy zapamiętać.

  • Pozwól dziecku powtarzać werbalnie – w pamięci krótkotrwałej informacje zapisują się najczęściej akustycznie. Rozważ, które słowa dziecka są niefunkcjonalnymi wypowiedziami echolalicznymi, a które są powtarzaniem uczonych pojęć lub werbalnymi wskazówkami wykonania długiego ciągu czynności. Pamiętaj – powtarzanie aktywne to przypominanie czego się właśnie uczymy.
  • Wykorzystuj zróżnicowane formy do powtórek angażując zainteresowania dziecka. Dziecko opanowało pojęcia z kategorii ubrania. Teraz czas na krzyżówkę z nazwami ubrań, dopasowywankę różnych przykładów tego samego ubrania, grę MEMO UBRANIA, DOBBLE  z ubraniami, wyklejanki z pociętych na kawałki obrazków z ubraniami, przebieranki z wykorzystaniem różnych ubrań… Pamiętaj – powtarzanie opracowujące polegające na analizowaniu znaczenia uczonego materiału pozwala zapamiętywać na długi czas.

POZWÓL DOŚWIADCZYĆ, BO PRZEŻYĆ ZNACZY WIEDZIEĆ

Uczenie dzieci umiejętności życiowych w oparciu o karty pracy mija się z celem. Konfucjusz pisał „Słyszę i zapominam, widzę i pamiętam, robię i rozumiem”. Lepiej zapamiętujemy i dłużej pamiętamy to, czego sami doświadczyliśmy niż to, co tylko obserwowaliśmy, jak ktoś wykonuje. 

  • Zajęcia warsztatowe – pozwalają zdobyć wiedzę przez bezpośredni kontakt z nową sytuacją. Pojęcie gotowania będzie dla dzieci jasne i zrozumiałe, kiedy samodzielnie ugotują zupę, a zwrot „ciepłe kluchy” nabierze konkretnego znaczenia, kiedy dziecko doświadczy czym są kluski o odpowiedniej temperaturze. Pamiętaj – uczenie przez doświadczenie ma często charakter mimowolny, ale jego efektywność zbliżona jest do uczenia zamierzonego.
  • Korzystaj z symulacji – szczególnie wtedy, kiedy uczysz umiejętności związanych z emocjami i zachowaniami społecznymi. Pozwól dzieciom doświadczyć sytuacji problemowej, a następnie przeanalizuj doświadczenie i wyciągnijcie razem wnioski. Nie zapomnij, aby jak najszybciej wykorzystać i wypróbować, to czego dzieci się nauczyły. Pamiętaj – wiedza nabyta w drodze wchodzenia w rolę i odczuwania jest dużo trwalsza, a jej jedyną wadą jest tylko czasochłonność. Ale takie działania warte są swojej ceny.

Tyle i aż tyle. Na koniec warto zapamiętać, że w edukacji dziecka ze spektrum autyzmu ważne jest nie tyle to czego uczymy, ale czego NAUCZYMY. Aby tak się stało, okazuje się, potrzebna jest wiedza JAK UCZYĆ SKUTECZNIE. Chcesz wiedzieć więcej, jak skutecznie uczyć dzieci ze spektrum autyzmu – zapraszam na WYDARZENIE 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *