
MOJA SUPERMOC. Uważność i spokój żabki.
Żaba po prostu jest. Siedzi nieruchomo i jest uważna. Niełatwo ją rozproszyć. Widzi wszystko, co się wokół niej dzieje, ale nie reaguje. Pozostaje spokojna i skupiona.
Genialne! Czytając słowa Eline Snel w książce MOJA SUPER MOC. Uważność i spokój żabki od razu pomyślałam o jedzeniu.
Co ma uważność do jedzenia? Otóż bardzo dużo. Posłuchajcie…
Zanim człowiek zacznie opisywać świat słowami poznaje go NAPRAWDĘ – OBSERWUJE, DOTYKA, WĄCHA, SŁUCHA, SMAKUJE. Zanim zdecyduje, co jest dla niego przyjemne, a co niekoniecznie miłe musi doświadczyć i poczuć. Odczuć fakturę i stwierdzić, że lubi miękkie i puszyste materiały. Posłuchać i przekonać się że głośna, rytmiczna muzyka to jest to! Powąchać i być pewnym, że zapach cynamonu jest … pyszny ?.
Z jedzeniem jest tak samo. Trzeba kilka razy poczuć w ustach smak tej czy innej potrawy, posmakować ją UWAŻNIE i dopiero wtedy wyrobić sobie zdanie: lubię albo niekoniecznie.
UWAŻNOŚĆ generalnie jest w życiu potrzebna i ważna. Słowo to oznacza bycie tu i teraz. Obecność w danej chwili, w danym momencie, bez oceniania i wartościowania. Bez myślenia, co będzie za chwilę, jutro, w przyszłości. To moment zatrzymania i odczucia otaczającej rzeczywistości.
Uważne jedzenie z dziećmi pozwala kształtować preferencje smakowe. Pomaga również odczarować problemy związane z wybiórczym jedzeniem u wielu dzieci.
Jak uważnie jeść?
Można zacząć od ustanowienia zasad spożywania posiłków – nie z bajką w TV, piosenką na tablecie czy grą na smartfonie tylko z rodziną, regularnie o stałych porach. Nie podczas biegania po domu, tylko przy stole siedząc na krześle.
Następnie pozwólmy dziecku poznać nowe smaki, zaczynając od obserwacji nowego jedzenia i dotykania go, poprzez wąchanie i dotykanie językiem, aż do skosztowania małej cząstki. Słowa: dobre, niedobre, smaczne, niesmaczne zastępując określeniami: słodki, kwaśny, miękki, klejący, pachnie jak bułeczka, smakuje jak lody itp.
Patrzenie, dotykanie, wąchanie, słuchanie, smakowanie może stać się dla dzieci prawdziwą przygodą.
Uważne jedzenie jest istotne, podobnie jak jedzenie w określonych porach. Pomaga dzieciom nauczyć się „słuchać brzuszka”. Nauczenie dzieci uczucia sytości jest czasem trudne, ale nie niemożliwe. Brak uważności podczas jedzenia, odwracanie uwagi od tego, co podajemy dziecku, przemycanie jednego jedzenie w innym jedzeniu na pewno w tym nie pomoże.
Pomóżmy dzieciom jeść uważnie. I nie tylko jeść uważnie. W dzisiejszym świecie szybkich decyzji, codziennego pospiechu, problemów ze skupieniem i koncentracją seria książek Elin Snel z ŻABKĄ w tytule jest jak plasterek na bolącą ranę.
Zobaczyłam, kupiłam, przeczytałam i … zakochałam się w idei ?. Uczmy dzieci uważnego życia. Uczmy się sami UWAŻNOŚCI!
ELIN SNEL „Uważność małej żabki”, „Uważność i spokój żabki”, Moja supermoc, uważność i spokój żabki” Wyd. COJANATO,

